آشنایی با هنر زیبای قلمکاری در سفره قلمکار

آشنایی با هنر زیبای قلمکاری در سفره قلمکار

یکی از صنایع دستی معروف اصفهان سفره و رومیزی های قلمکار است. در این مطلب سعی داریم شما را با این هنر زیبا آشنا کنیم.


قلمکاری


هنر قلمکاری نام دیگری نیز دارد و نام دیگر آن چیت سازی است. قلمکاری به معنای نقش زدن یا چاپ روی پارچه می باشد. این هنر در دوره ی شاع عباس اول به اوج خود رسید زیرا در آن زمان درباریان خیلی به این هنر علاقمند بودند. در قدیم الایام خیلی از لباس های مردانه و زنانه از پارچه قلمکار تولید می شد.


قلمکاری


در آغاز شروع این هنر، نقوش و طرح های مورد نظر با قلم مو روی پارچه طراحی می شد و بعد از طراحی رنگ آمیزی می شد. اما وقتی تقاضای این پارچه ها افزایش یافت، هنرمندان به سمت چاپ های مهری روی آوردند.


قلمکاری


نکته مهم دیگر آن است که رنگ هایی که برای رنگ آمیزی پارچه های قلمکار استفاده می شود، باید از رنگ های طبیعی باشند.


قلمکاری


همچنین جنس این پارچه ها خیلی مهم است و می تواند یکی از فاکتورهای مهم در مرغوبیت یک پارچه ی قلمکار باشد. معمولا جنس پارچه های قلمکار از کتان، ابریشم، پنبه، چلوار و یا کریاس می باشد. در صورتی که پارچه قلمکار با این جنس ها تولید شود بهتر رنگ را به خود می گیرد و در نتیجه کیفیت بهتری خواهد داشت.


قلمکاری


بطور مثال برای تولید رنگ مشکی از پوست گردو و کتیرا استفاده می شود، رنگ قرمز از زاج سفید و روناس درست می شود، رنگ زرد از پوست انار شیرین و کتیرا، رنگ سبز از پوست انانر شیرین، لاجورد و شیره ی انگور و کتیرا و رنگ آبی از لاجورد و شیره ی انگور و کتیرا تهیه می شود.


قلمکاری


برای چاپ طرح و نقش روی پارچه به قالب هایی نیاز است که نقش ها را روی پارچه بزند. جنس این قالب ها از چوب بوده و هر قالب را یک استادکار می زند.


قلمکاری


برای مشاهده و خرید سفره قلمکاری اصفهان می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

اطلاعات بیشتر و خرید